Ukraina: Anarchiści walczą w Charkowie z pro-putinowskimi bojówkami
Informacje - Zagraniczne
wtorek, 08 kwietnia 2014 22:12

W Charkowie od wczoraj toczą się starcia pomiędzy pro-putinowskimi separatystami i „turystami” z Rosji a siłami tamtejszego Majdanu i przeciwnikami rosyjskiej interwencji. W starciach bierze udział  oddział („dziesiątka”, jak ostatnio zaczyna swoje grupy nazywać lewica i anarchiści, aby odróżnić się od kojarzonych z nacjonalistami „sotniami” ) tamtejszych anarchistów z Autonomicznego Związku Pracowników (AST) . Jak mówi ich oświadczenie „Jeśli nie stawimy oporu, za kilka dni szturmowcy Putina będą okupować zachodnie regiony Ukrainy”.

Więcej…
 
Bruksela: Związkowcy starli się z policją
Informacje - Zagraniczne
piątek, 04 kwietnia 2014 14:32

Dziesiątki tysięcy związkowców z całej Europy demonstrują w piątek w Brukseli w proteście przeciwko unijnej polityce zaciskania pasa.

Doszło do starć z policją, która użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego, by ochronić siedzibę Komisji Europejskiej.

Do zamieszek w dzielnicy europejskiej doszło pod koniec manifestacji zorganizowanej przez Europejską Konfederację Związków Zawodowych. Demonstranci rzucali w kierunku policjantów fragmentami płyt chodnikowych i butelkami.

Więcej…
 
Hiszpania: Solidarność z Moniką Caballero i Francisko Solarem! Graficiarska akcja anarchistów
Informacje - Zagraniczne
czwartek, 03 kwietnia 2014 15:14

W geście solidarności z dwójką anarchistów, Moniką Caballero i Fransisco Solarem (którzy są obecnie uwięzieni w Hiszpanii  z powodu zamachu bombowego na katedrę w Saragossie), na drzwiach jednej z hiszpańskich bazylik napisano czarno czerwoną farbą hasła: "Ani boga, ani pana, ani państwa", "Precz z władzą".

Znamiennym hasłem, jakie pojawiło się na posadzce przed wejściem, jest także „1871, niech żyje komuna”, które odnosi się do Komuny Paryskiej – rewolty ludowej przeciwko rządowi w Paryżu, która zaczęła się w 1871 i krwawo stłumiona przez władzę pozostawiła po sobie dziesiątki tysięcy ofiar.

Więcej…
 
Grecja: Wzrasta napięcie w zakładach karnych. Protesty i akcje solidarnościowe
Informacje - Zagraniczne
czwartek, 03 kwietnia 2014 14:34

24 marca 2014 więźniowie z całej Grecji ogłosili mobilizację przeciwko coraz bardziej rygorystycznym warunkom przetrzymywania. Domagają się m. in. wycofania projektu nowej ustawy, która powołuje do życia obiekty więzienne o podwyższonym stopniu bezpieczeństwa. Według nowych przepisów, osadzeni sprawiający „szczególne zagrożenie” trafią do specjalnych jednostek typu C, bez prawa do przepustek. Ograniczone zostaną także ich widzenia.

Dzień później, gdy napięcie w zakładach karnych sięga zenitu, IIia Kareli (40 lat) – więzień pochodzenia albańskiego - śmiertelnei rani więziennego straznika, znanego ze swego sadyzmu (wymierzął więźniom karę chłosty kablem elektrycznym). Chociaż Kareli odsiadywał wyrok 16-lat pozbawienia wolności, niedawno odmówiono mu przepustek.

Więcej…
 
Ukraina: Protest anarchosyndykalistycznego Autonomicznego Związku Pracowników
Informacje - Zagraniczne
piątek, 28 marca 2014 00:00

W piątek w Kijowie pod siedzibą partii Julii Tymoszneko i Arsenija Jaceniuka "Batkwiszczina" odbyła się kilkudziesięcioosobowa pikieta związkowców z anarchosyndykalistycznego Autonomicznego Związku Pracowników. Związkowcy protestowali przeciwko kontynuacji przez nowe władze Ukrainy polityki dławienia pokojowych protestów i obniżania poziomu życia pracowników.

Protest dotyczył m.in. wniesionego przez deputowanego "Batkiwszcziny" projektu ustawy, który pozwala na "prewencyjne zatrzymanie" nawet na pół roku osób podejrzewanych o zamiar "zamachu na autorytet władzy państwowej". Uczestnicy pikiety zwrócili uwagę na takie posunięcia rządu Jaceniuka jak np. przesunięcie środków w budżecie państwa przewidzianych na śniadania dla młodzieży szkolnej na potrzeby armii, żeby "było czym zapłacić za paliwo oligarsze Kołomojskiemu". W sumie z programów socjalnych przekazano już na potrzeby wojska miliard hrywien (ok. 300 mln zł).

Więcej…
 
Grecja: ogólnokrajowa mobilizacja więźniów
Informacje - Zagraniczne
czwartek, 27 marca 2014 08:37
Grecki rząd chce zaostrzyć warunki przetrzymywania więźniów skazanych za tzw. ciężkie przestępstwa. Ustawa przygotowana przez tamtejsze Ministerstwo Sprawiedliwości zakłada, by osoby skazane na dożywocie w ramach prawa antyterrorystycznego musiały spędzić w więzieniu co najmniej 20 lat, zanim otrzymają prawo do jakichkolwiek przepustek – z czego pierwsze 10 lat na terenie placówki o zaostrzonym rygorze, bez możliwości uzyskania zwolnienia warunkowego.

Więzienie Domokos w środkowej Grecji ma jako pierwsze zaadoptować nowe przepisy. Projekt obejmuje wszystkich, którzy zostali skazani w ramach przepisów prawa antyterrorystycznego, oskarżeni o udział przestępczości zorganizowanej, bądź popełnienie innych ciężkich przestępstw zagrożonych karą co najmniej 10-lat pozbawienia wolności.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Następna > Ostatnie >>

Strona 27 z 47