USA: Trzy lata więzienia dla zakonnicy i dwóch innych aktywistów za włamanie do ośrodka nuklearnego
Informacje - Zagraniczne
środa, 19 lutego 2014 14:40
84-letnia zakonnica została skazana na prawie na trzy lata więzienia za włamanie się na teren ośrodka nuklearnego w USA - podaje Reuters. Oprócz niej skazanych zostało dwóch innych antynuklearnych aktywistów.

W lipcu 2012 roku siostra Megan Rice wraz z dwoma towarzyszami wtargnęli na teren ośrodka nuklearnego Y-12 w Oak Ridge w stanie Tennessee, gdzie produkuje się i składuje wzbogacony uran na potrzeby sił zbrojnych USA. Choć w teorii jest to jeden z najlepiej chronionych kompleksów na terenie Stanów Zjednoczonych, aktywiści nie mieli problemu, by sforsować łącznie cztery ogrodzenia otaczające ośrodek.

Po dotarciu na miejsce, działacze wypisali na murach antynuklearne slogany i rozbryzgali na nich ludzką krew, która miała symbolizować ofiary broni jądrowej. Gdy w końcu po długim czasie zostali przyłapani przez jednego z pracowników ochrony, zaproponowali mu poczęstunek i zaczęli śpiewać.

Więcej…
 
Grecja: Zapadł wyrok w sprawie anarchisty-partyzanta Tasosa Teofilou
Informacje - Zagraniczne
wtorek, 18 lutego 2014 10:50
7 lutego dobiegł końca proces anarcho-komunisty, Tasosa Teofilou. Za współudział w napadzie na bank i zabójstwie usłyszał wyrok 25 lat więzienia i 5 lat pozbawienia praw wyborczych, bez możliwości wyjścia za kaucją.  Oczyszczono go z zarzutu współtworzenia i działania w KKO, a także posiadania materiałów wybuchowych.

W oświadczeniu, jakie wygłosił w sądzie apelacyjny, towarzysz wciąż zaprzeczał, by miał coś wspólnego z morderstwem i napadem. Wspominając o braku wiarygodnych dowodów zwrócił uwagę, że w czasie napadu przebywał w Atenach, gdzie pomagał w remoncie imigranckiego miejsca spotkań. Warto również zauważyć, że w czasie procesu, 19 świadków (m.in. bezpośredni świadkowie napadu i gliniarze) nie rozpoznało go jako sprawcy rabunku.

Więcej…
 
Rosja: dziennikarka przed sądem na mocy nowego prawa "antypropagandowego".
Informacje - Zagraniczne
piątek, 14 lutego 2014 16:32
Elena Klimowa, dziennikarka z miasta Niżny Tagił na Uralu, została oskarżona o "propagandę na rzecz nietradycyjnych relacji seksualnych" w związku z prowadzonym przez nią projektem internetowym "Children 404", którego celem miała być pomoc nastolatkom LGBTI. Jeśli sąd uzna ją winną, będzie zmuszona zapłacić znaczną grzywnę oraz zlikwidować projekt.

17 stycznia Elena Klimowa otrzymała telefonicznie zaproszenie na "rozmowę" od wydziału dochodzeniowego komendy miejskiej milicji. Chociaż nie otrzymała oficjalnego wezwania, Elena Klimowa zdecydowała się na komendę przyjść. W biurze oficera śledczego dowiedziała się, że szereg organów władz otrzymuje skargi od członka Dumy Państwowej Witalija Miłonowa. Domaga się on likwidacji serwisu internetowego "Children 404" wraz z powiązanymi z nim grupami oraz nałożenia na Elenę Klimową grzywny za "propagandę". Elena nie miała możliwości zapoznać się z treścią skargi Miłonowa ani żadnych innych dokumentów gromadzonych w tej sprawie. Kiedy wyjaśniła, że celem projektu jest pomoc nastolatkom LGBTI oraz udzielenie im wsparcia psychologicznego, śledczy przyznał że nie widzi w tym żadnej "propagandy" i nie będzie prowadził formalnego dochodzenia.
Więcej…
 
Meksyk: Represje wobec anarchisty Mario "Tripa" Lopeza
Informacje - Zagraniczne
wtorek, 11 lutego 2014 23:34
20 stycznia 2014 roku anarchista Mario „Tripa” Lopez został ponownie aresztowany i oskarżony o naruszenie federalnej ustawy o broni palnej i materiałach wybuchowych (miał rzekomo konstruować bombę). Ostatecznie zwolniono go jednak po uiszczeniu kolejnej już kaucji.

Mario Lopez to anarchista raniony w wyniku eksplozji przenoszonego w plecaku ładunku. Został oskarżony m. in. o atak na biuro płatności, należące do państwowej firmy energetycznej „Comisión Federal de Electricidad” w południowo-meksykańskim mieście Tlapan, spisek i konstruowanie materiałów wybuchowych. Odzyskał wolność w dniu 29 grudnia 2012 roku, po wpłaceniu kaucji , wymaganej by mógł odpowiadać z tzw. wolnej stopy.
Więcej…
 
Włochy: Atak ELF w geście solidarności z więźniami ruchu „NO TAV”
Informacje - Zagraniczne
poniedziałek, 10 lutego 2014 18:31
17 stycznia aktywiści Earth Liberation Front (ELF) zaatakowali maszyny pracujące w kamieniołomie, należącym do CMC - koncernu prowadzącego inwestycje poważnie degradujące środowisko naturalne (m.in. tory pod budowę szybkich kolei TAV). Zniszczeniu uległy dwie maszyny, sprawcy zostawili też na ścianie napis: „CMC Eko-terroryści. Solidarność z Nicco, Claudio, Chiarą, Mattiem i walką No TAV”.

Aktywiści wydali również komunikat, który publikujemy poniżej:

7 stycznia odwiedziliśmy kamieniołom w Verucchio, jeden z dwóch w których CMC (według informacji podawanych przez spółkę) wydobywa surowce wykorzystywane w jej zakładach betoniarskich. CMC to eko-terrorystyczna firma realizująca śmiercionośne projekty od Val Susa po Etiopię (oraz w innych regionach świata), budując m.in. tory pod koleje dużych prędkości (TAV), autostrady, tamy i centra handlowe.

Więcej…
 
USA: NATO 3 - pierwsze wyroki
Informacje - Zagraniczne
poniedziałek, 10 lutego 2014 16:46

Trójka aktywistów, oskarżonych przez stan Illinois o popełnienie licznych aktów przemocy w trakcie szczytu NATO 2012 w Chicago, została uwolniona od zarzutów „materialnego wspierania terroryzmu” oraz „terrorystycznego spisku”. Uznano ich jednak winnymi dwóch znacznie mniej poważnych czynów, w tym „posiadania materiałów łatwopalnych z celem ich użycia”, za co grozi im do 30 lat więzienia.

W trakcie procesu, obrona udowodniła jak bardzo groźba użycia koktajli Mołotowa podczas demonstracji przeciw NATO została wyolbrzymiona przez organy ścigania, podkreślając niepokojący fakt lawinowo rosnącej liczby antyterrorystycznych operacji na terenie USA. Obrona ostrzegła również przed niebezpieczeństwem utożsamiania nieposłuszeństwa z terroryzmem.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Następna > Ostatnie >>

Strona 31 z 47