Bośnia: Gwałtowne protesty społeczne i starcia z policją
Informacje - Zagraniczne
sobota, 08 lutego 2014 11:58

Od wtorku w Bośni trwają brutalne zamieszki. Bośniacy protestują przeciw bezrobociu i rozpowszechnionej w kraju korupcji. Do dziś rannych zostało ponad 200 osób. W stolicy - Sarajewie - demonstranci podpalili budynek administracji prezydenckiej.

Protesty rozpoczęły się we wtorek w Tuzli, niegdyś jednym z największych ośrodków przemysłowych Bośni. W ostatnich latach w mieście zamknięto wiele prywatyzowanych fabryk, co zaowocowało znacznym wzrostem bezrobocie. Protestujący domagali się wszczęcia przez władze postępowań przeciw właścicielom czterech dawnych państwowych zakładów, w których pracowała większość mieszkańców 130-tysięcznego miasta. Zamiast spełnić obietnicę doinwestowania fabryk, nowi właściciele zdecydowali się przestać wypłacać pensje pracownikom i ogłosić bankructwo.
Więcej…
 
Grecja: Izolatka dla anarchistów za pobicie strażnika więziennego
Informacje - Zagraniczne
piątek, 07 lutego 2014 15:12
22 stycznia 2014, towarzysze Grigoris Sarafoudis, Babis Tsilianidis, Giorgos Karagiannidis, Dimitris Politis, Argiris Dalios, Giannis Mihailidis i Fivos Harisis (część z nich należy do tzw. 5 z Kozani), zostali dyscyplinarnie wtrąceni do izolatek w 4 skrzydle Koridallos.

W ten sposób władze usiłują ukarać ich za pobicie strażnika Giannisa Milonasa.  W swojej celi pozostał natomiast Giannis Naxakis, ze względu na obrażenia odniesione wskutek pobicia przez anarchistów z Konspiracyjnych Komórek Ognia.

źródło: http://grecjawogniu.info/?p=19581
 
Rosja: Amnestia dla antyfaszystów oskarżanych o bójkę w klubie „Wozduch”
Informacje - Zagraniczne
piątek, 07 lutego 2014 11:17

Amnestia uchwalona 18 grudnia ubiegłego roku przez rosyjską Dumę odbiła się w Polsce głośnym echem, ponieważ objęła członków Greenpeace zatrzymanych w Arktyce (w tym Polaka Tomasza Dziemianczuka) oraz członkinie zespołu Pussy Riot.Mało kto jednak wie, że zakończyła również część spraw prowadzonych przeciwko rosyjskim antyfaszystom.

Na mocy amnestii, 10 stycznia 2014 roku moskiewski sąd Basmański przerwał śledztwo prowadzone przeciwko czterem antyfaszystom. Aleksej Sutuga, Aleksej Olesinow, Alen Wolikow i Babken Gugasian oskarżeni byli w sprawie dotyczącej bójki w klubie „Wozduch”. Alen Wolikow, jedyny z czwórki znajdujący się jeszcze w areszcie, został wypuszczony z klatki na sali sądowej. Wolikow początkowo z niedowierzaniem słuchał decyzji sądu, jednak po usłyszeniu słów o amnestii na jego twarzy pojawił się szeroki uśmiech.

Sutuga, Olesinow i Wolikow oskarżani byli o to, że 17 grudnia 2011 roku, w czasie trwającego w klubie „Wozduch” festiwalu East Beat Fest, pobili ochraniających klub ochroniarzy. Według świadków ochroniarze sprowokowali konflikt z uczestnikami koncertu nazywając siebie „prawicowymi chuliganami” i obiecując rozprawić się z organizatorami. Odmówili również wypuszczenia z klubu części ludzi, a kiedy ci próbowali mimo wszystko wyjść grozili im bronią. Antyfaszyści oskarżani o pobicie nazioli nie przyznawali się do niczego utrzymując, że sprawę przeciwko nim sfabrykowało tzw. Centrum „E” – specjalna jednostka policji.

Więcej…
 
Chile: Anarchistka oskarżona o "rabunek połączony z próbą morderstwa"
Informacje - Zagraniczne
środa, 05 lutego 2014 22:57
21 stycznie 2014 aresztowano chilijską anarchistkę Sol F. Vergerę. Tego dnia uchwyciły ją kamery jednego z banków, kiedy to próbowała - w geście zemsty za zabitego towarzysza - dokonać zamachu na ochroniarza.

Rozbrojona na komisariacie, początkowo była odbierana jako osoba niestabilna psychicznie i niejako mszcząca swego życiowego partnera. Insynuacje te jednak nie znalazły potwierdzenia.
Więcej…
 
Grecja: Czlonkowie KKO skazani na dodatkowy rok więzienia
Informacje - Zagraniczne
środa, 05 lutego 2014 21:28
20 stycznia 2014, sześciu towarzyszy z Konspiracyjnych Komórek Ognia stanęło przed więziennym prokuratorem.

Dowiedzieli się, iż w skutek tekstu opublikowanego przez więźniów ze skrzydła D, który wskazuje ich jako sprawców pobicia innego więźnia, a także raportów skrażników więziennych (świadków zdarzenia), otrzymali karę dyscyplinarną.

Wynosi ona rok więzienia za utrudnienie wykonywania pracy i unieruchomienie strażnika więziennego oraz 30 punktów (wewnętrzny punktowy system dyscyplinarny) za pobicie współwięźnia. Sprawa może mieć dalsze konsekwencje karne.

Więcej…
 
USA: 5 lat więzienia za udział w atakach ALF i ELF dla Rubin
Informacje - Zagraniczne
środa, 05 lutego 2014 21:22
27 stycznia 2014, sąd federalny w Portland skazał eko-sabotażystkę Rebecce Rubin na pięć lat pozbawienia wolności. 40-latka ukrywała się przez siedem lat w Kanadzie – od grudnia 2005 do listopada 2012 roku, kiedy to oddała się w ręce policji.

Kilka miesięcy później, w październiku ubiegłego roku, Rubin przyznała się do podpalenia i próby podpalenia obiektów zlokalizowanych na terenie Oregonu, Kolorado oraz Kalifornii. Wyrok dotyczy czterech akcji przeprowadzonych pod szyldem ALF i ELF:

- Uwolnienia 400 dzikich koni ze stadniny miejskiej w Oregonie. W trakcie ataku współtowarzysze Rubin podpalili nieruchomość. (1998 rok)

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Następna > Ostatnie >>

Strona 32 z 47