Wiedeń: nacjonalistyczny bal - starcia z policją, są zatrzymani
Informacje - Zagraniczne
czwartek, 10 kwietnia 2014 11:20

Austriackie media, parlament i dowódcy policji w ostatnich tygodniach dyskutowali o tzw. wiedeńskim balu akademickim. Jest to tradycja sięgająca rewolucji 1848r., kiedy to powstało mnóstwo patriotycznych stowarzyszeń studenckich. Jednakże ze studenckiego patriotyzmu zrodził się nacjonalizm i populizm, któremu zawsze niedaleko do ksenofobii.

Na bale wiedeńskich „burszaków” od dziesiątek lat zjeżdża się cała prawicowa elita Europy. Ściągają one konserwatywnych, nacjonalistyczno-liberalnych, populistycznych, a nawet neonazistowskich polityków. W ostatnich latach imprezie towarzyszy rosnąca liczba masowych protestów, narasta również publiczna krytyka, która może być przyczyną spadku zainteresowania udziałem w spotkaniu. Jednym z częściowych sukcesów aktywistów było usunięcie wiedeńskich bali z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Więcej…
 
Grecja: Akcja solidarnościowa przed więzieniem Domokos
Informacje - Zagraniczne
czwartek, 10 kwietnia 2014 09:26

W niedzielę, 6 kwietnia 2014, towarzysze z całej Grecji protestowali wspólnie w bezpośrednim sąsiedztwie więzienia Domokos, sprzeciwiając się nowej reformie więziennictwa, a także przesyłając życzenia wytrwałości przetrzymywanym tam więźniom.

Około 13:00, autokary zmierzające z Patras i Aten zatrzymano w odległości pół kilometra od więziennego kompleksu, skąd trzeba było przejść pieszo. Towarzysze z Karditsy, Volos, Trikali, Larissy oraz innych miast zebrali się wcześniej na centralnym placu wsi, skąd wymaszerowali w kierunku więzienia, by spotkać się z resztą. Protestujący z Salonik przybyli na miejsce nieco później z powodu awarii jednego z autokarów.

Więcej…
 
Poznań:I Ogólnopolski Konkurs Więziennej Twórczości Teatralnej 10 - 11.04.2014
Informacje - Krajowe
środa, 09 kwietnia 2014 10:36
Każda forma aktywności, możliwość rozwoju, autorozwoju, kreatywności - to wszystko pozwala więźniom zachować człowieczeństwo podczas pobytu za kratami. Nie wierzymy w resocjalizację za kratami, zwalczamy samą ideę więzienia jako pomysłu na rozwiązywanie problemów, ale wspieramy też wszelkie próby walki o godność, podejmowane w zakładach karnych. I Więzienny Konkurs Twórczości Teatralnej, odbywający się w zaprzyjaźnionym Teatrze Ósmego Dnia (często prześladowanym za swe społeczno - polityczne zaangażowanie) to dla nas wyraz solidarności z ludźmi za kratami i element psychicznego wsparcia, którego tak bardzo potrzebują.

10-11.04.2014
Teatr Ósmego Dnia
Ratajczaka 44
Więcej…
 
Ukraina: Anarchiści walczą w Charkowie z pro-putinowskimi bojówkami
Informacje - Zagraniczne
wtorek, 08 kwietnia 2014 22:12

W Charkowie od wczoraj toczą się starcia pomiędzy pro-putinowskimi separatystami i „turystami” z Rosji a siłami tamtejszego Majdanu i przeciwnikami rosyjskiej interwencji. W starciach bierze udział  oddział („dziesiątka”, jak ostatnio zaczyna swoje grupy nazywać lewica i anarchiści, aby odróżnić się od kojarzonych z nacjonalistami „sotniami” ) tamtejszych anarchistów z Autonomicznego Związku Pracowników (AST) . Jak mówi ich oświadczenie „Jeśli nie stawimy oporu, za kilka dni szturmowcy Putina będą okupować zachodnie regiony Ukrainy”.

Więcej…
 
Bruksela: Związkowcy starli się z policją
Informacje - Zagraniczne
piątek, 04 kwietnia 2014 14:32

Dziesiątki tysięcy związkowców z całej Europy demonstrują w piątek w Brukseli w proteście przeciwko unijnej polityce zaciskania pasa.

Doszło do starć z policją, która użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego, by ochronić siedzibę Komisji Europejskiej.

Do zamieszek w dzielnicy europejskiej doszło pod koniec manifestacji zorganizowanej przez Europejską Konfederację Związków Zawodowych. Demonstranci rzucali w kierunku policjantów fragmentami płyt chodnikowych i butelkami.

Więcej…
 
Hiszpania: Solidarność z Moniką Caballero i Francisko Solarem! Graficiarska akcja anarchistów
Informacje - Zagraniczne
czwartek, 03 kwietnia 2014 15:14

W geście solidarności z dwójką anarchistów, Moniką Caballero i Fransisco Solarem (którzy są obecnie uwięzieni w Hiszpanii  z powodu zamachu bombowego na katedrę w Saragossie), na drzwiach jednej z hiszpańskich bazylik napisano czarno czerwoną farbą hasła: "Ani boga, ani pana, ani państwa", "Precz z władzą".

Znamiennym hasłem, jakie pojawiło się na posadzce przed wejściem, jest także „1871, niech żyje komuna”, które odnosi się do Komuny Paryskiej – rewolty ludowej przeciwko rządowi w Paryżu, która zaczęła się w 1871 i krwawo stłumiona przez władzę pozostawiła po sobie dziesiątki tysięcy ofiar.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Następna > Ostatnie >>

Strona 31 z 52