Ukraina: Anarchistyczne ofiary starć z policją na Majdanie
Informacje - Zagraniczne
poniedziałek, 24 lutego 2014 11:44
Na ukraińskim Majdanie, wbrew oficjalnym komunikatom, trwa od tygodnia wojna domowa - w swym oświadczeniu pisze o tym Autonomiczny Związek Pracowników, demaskując rządowe kłamstwa i ukazując prawdziwy obraz Majdanu: starć wewnętrznie podzielonego i skonfliktowanego społeczeństwa z autorytarną władzą. Kijowscy anarchosyndykaliści nie wspierają żadnej ze stron. Wiedzą, że ktokolwiek wygra, przegrają działacze społeczni i pracowniczy. Nie trzeba było długo czekać, by na Majdanie zostali zabici anarchistyczni i antyfaszystowscy aktywiści.
Więcej…
 
Rosja: Policjanci zatrzymują "potencjalnych demonstrantów"
Informacje - Zagraniczne
poniedziałek, 24 lutego 2014 00:00
Siły specjalne policji OMON zatrzymują ludzi, których prawdopodobnie podejrzewają o zamiar wzięcia udziału w manifestacji antyrządowej. Do zatrzymań dochodzi przy wejściu na plac Maneżowy w Moskwie, przed murami Kremla. Zatrzymano już kilkadziesiąt osób, w tym mężczyznę, który niósł w ręku oponę samochodową. Zatrzymywani niczego nie skandują, nie mają też żadnych plakatów.

Demonstranci chcą zaprotestować przeciwko dzisiejszemu skazaniu przez Sąd Rejonowy w Moskwie ośmiorga swoich kolegów na kary od 2,5 do 4 lat łagru za udział w "masowych rozruchach" na moskiewskim placu Bołotnym w maju 2012 roku, w przededniu inauguracji prezydenta Rosji Władimira Putina.
Więcej…
 
Grecja: 2 osoby poważnie ranne po starciach w Skouries
Informacje - Zagraniczne
niedziela, 23 lutego 2014 14:53
19 lutego 2014, w miasteczku Skouries na Półwyspie Chalcydyckim doszło do kolejnych gwałtownych protestów wymierzonych w kopalnię złota należącą do spółki Hellas Gold. W wyniku konfrontacji mieszkańców z uzbrojonymi kordonami prewencji, trzy osoby zostały ranne, w tym dwie poważnie.

Rozruchy zaczęły się, gdy grupa kobiet biorąca udział w proteście utworzyła tzw. ludzki łańcuch w celu zablokowania drogi autobusom, używanym do transportu pracowników z terenu budowy. Policja zareagowała używając dużych ilości gazu łzawiącego, a następnie przeprowadzając wściekły atak na tłum demonstrantów.

Trzy osoby zostały ranne i przewiezione do lokalnego ośrodka zdrowia. Chory na serce mężczyzna potrzebował natychmiastowej pomocy medycznej. Na miejscu zjawił się ambulans, przetransportowując mężczyznę do szpitala. Jego stan określono jako krytyczny. Wielu uczestników starć zostało aresztowanych.
Więcej…
 
USA: Trzy lata więzienia dla zakonnicy i dwóch innych aktywistów za włamanie do ośrodka nuklearnego
Informacje - Zagraniczne
środa, 19 lutego 2014 14:40
84-letnia zakonnica została skazana na prawie na trzy lata więzienia za włamanie się na teren ośrodka nuklearnego w USA - podaje Reuters. Oprócz niej skazanych zostało dwóch innych antynuklearnych aktywistów.

W lipcu 2012 roku siostra Megan Rice wraz z dwoma towarzyszami wtargnęli na teren ośrodka nuklearnego Y-12 w Oak Ridge w stanie Tennessee, gdzie produkuje się i składuje wzbogacony uran na potrzeby sił zbrojnych USA. Choć w teorii jest to jeden z najlepiej chronionych kompleksów na terenie Stanów Zjednoczonych, aktywiści nie mieli problemu, by sforsować łącznie cztery ogrodzenia otaczające ośrodek.

Po dotarciu na miejsce, działacze wypisali na murach antynuklearne slogany i rozbryzgali na nich ludzką krew, która miała symbolizować ofiary broni jądrowej. Gdy w końcu po długim czasie zostali przyłapani przez jednego z pracowników ochrony, zaproponowali mu poczęstunek i zaczęli śpiewać.

Więcej…
 
Grecja: Zapadł wyrok w sprawie anarchisty-partyzanta Tasosa Teofilou
Informacje - Zagraniczne
wtorek, 18 lutego 2014 10:50
7 lutego dobiegł końca proces anarcho-komunisty, Tasosa Teofilou. Za współudział w napadzie na bank i zabójstwie usłyszał wyrok 25 lat więzienia i 5 lat pozbawienia praw wyborczych, bez możliwości wyjścia za kaucją.  Oczyszczono go z zarzutu współtworzenia i działania w KKO, a także posiadania materiałów wybuchowych.

W oświadczeniu, jakie wygłosił w sądzie apelacyjny, towarzysz wciąż zaprzeczał, by miał coś wspólnego z morderstwem i napadem. Wspominając o braku wiarygodnych dowodów zwrócił uwagę, że w czasie napadu przebywał w Atenach, gdzie pomagał w remoncie imigranckiego miejsca spotkań. Warto również zauważyć, że w czasie procesu, 19 świadków (m.in. bezpośredni świadkowie napadu i gliniarze) nie rozpoznało go jako sprawcy rabunku.

Więcej…
 
Rosja: dziennikarka przed sądem na mocy nowego prawa "antypropagandowego".
Informacje - Zagraniczne
piątek, 14 lutego 2014 16:32
Elena Klimowa, dziennikarka z miasta Niżny Tagił na Uralu, została oskarżona o "propagandę na rzecz nietradycyjnych relacji seksualnych" w związku z prowadzonym przez nią projektem internetowym "Children 404", którego celem miała być pomoc nastolatkom LGBTI. Jeśli sąd uzna ją winną, będzie zmuszona zapłacić znaczną grzywnę oraz zlikwidować projekt.

17 stycznia Elena Klimowa otrzymała telefonicznie zaproszenie na "rozmowę" od wydziału dochodzeniowego komendy miejskiej milicji. Chociaż nie otrzymała oficjalnego wezwania, Elena Klimowa zdecydowała się na komendę przyjść. W biurze oficera śledczego dowiedziała się, że szereg organów władz otrzymuje skargi od członka Dumy Państwowej Witalija Miłonowa. Domaga się on likwidacji serwisu internetowego "Children 404" wraz z powiązanymi z nim grupami oraz nałożenia na Elenę Klimową grzywny za "propagandę". Elena nie miała możliwości zapoznać się z treścią skargi Miłonowa ani żadnych innych dokumentów gromadzonych w tej sprawie. Kiedy wyjaśniła, że celem projektu jest pomoc nastolatkom LGBTI oraz udzielenie im wsparcia psychologicznego, śledczy przyznał że nie widzi w tym żadnej "propagandy" i nie będzie prowadził formalnego dochodzenia.
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Następna > Ostatnie >>

Strona 33 z 52