Warszawa: 31 maja - pierwsza rozprawa warszawskiej trójki. Pikieta solidarnościowa!
Informacje - Krajowe
sobota, 27 maja 2017 18:18
za wawa3.noblogs.org

Zapraszamy na demonstrację solidarnościową w dniu pierwszej rozprawy warszawskiej trójki.

Demonstracja będzie 31 maja 2017 o 12.00 (tuż przed rozpoczęciem rozprawy) pod Sądem Rejonowym dla M.St. Warszawy na ul. Marszałkowskiej 82.

Po demo otwieramy dla was Cafe Kryzys (Wilcza 30), w którym czekać będzie wegańska szama i ACKowy zestaw relaksacyjny: antywięzienne rapy, dyskusja i pisanie listów do osób uwięzionych. Więcej informacji o tym, co się wydarzy – wkrótce na stronie wawa3.noblogs.org.


INFO:

Pierwsza rozprawa w głośnej sprawie warszawskiej trójki odbędzie się ponad rok od ich zatrzymania – 31 maja 2017r.

Dla przypomnienia, 23 maja 2016 w Warszawie jednostka antyterrorystyczna zatrzymała trzech anarchistów. Oskarżono ich o posiadanie materiałów wybuchowych oraz stworzenie zagrożenia dla zdrowia wielu osób i/lub mienia wielkiej wartości. Policja zorganizowała konferencję prasową, po której media przez wszystkie przypadki odmieniały słowo „terroryści”. Minister wręczył medale dzielnym funkcjonariuszom, a trzech zatrzymanych zamknięto na cztery miesiące w izolatkach na oddziale dla najniebezpieczniejszych przestępców. Po czwartej analizie eksperckiej prokuratura była zmuszona przyznać, że nie mogło być mowy ani o materiałach wybuchowych, ani zagrożeniu dla czyjegokolwiek zdrowia. Zmieniono zarzuty na… próbę zniszczenia mienia. Sąd uchylił również wszystkie środki zapobiegawcze zastosowane wobec warszawskiej trójki (dozór policyjny, kaucję, zakaz wyjeżdżania z kraju itp.).

Obecnie równolegle toczy się postępowanie ws. przekroczenia uprawnień przez policję oraz tortur, jakim poddani byli anarchiści w dniu zatrzymania.

Dlaczego władzy tak zależało na doklejeniu warszawskiej trójce łatki „terrorystów”?

Ich zatrzymanie miało miejsce tuż przed wprowadzeniem w życie tzw. Ustawy Antyterrorystycznej. W tamtym czasie byłyśmy świadkami wielu innych „udanych akcji antyterrorystycznych” (m.in. cała seria fałszywych alarmów bombowych). Miały one zapewne uzasadnić wprowadzenie prawa, które de facto daje policji i wszelkiego rodzaju służbom nieograniczone możliwości inwigilacji i represjonowania, jednocześnie nie zapewniając społeczeństwu żadnych mechanizmów kontroli nad nimi. Tak zwana Ustawa Antyterrorystyczna jest kolejnym krokiem władzy w kierunku tworzenia autorytaryzmu.

Prawie rok od wprowadzenia ustawy widzimy, że ma ona realne konsekwencje dla życia i funkcjonowania nie tylko osób zaangażowanych w ruchy oporu, ale także cudzoziemek i cudzoziemców, organizacji pozarządowych czy osób z tzw. opozycji.

Przede wszystkim w minionym roku mogłyśmy zaobserwować zwiększone zainteresowanie służb ruchem anarchistycznym. Namawianie do współpracy przez zastraszanie, nachodzenie rodzin, inwigilowanie miejsc skojarzonych z ruchem stały się naszą codziennością. W narastających represjach widzimy lęk władzy przed możliwością zbudowania przez społeczeństwo skuteczniejszych form oporu niż petycje i pokojowe marsze. Ruch anarchistyczny jako jeden z nielicznych mógłby zaproponować bardziej radykalne formy oporu, a kryminalizowanie członkiń ruchu i podciąganie naszej działalności pod działalność „terrorystyczną” ma na celu odizolowanie go od społeczeństwa.

31 maja spotykamy się, żeby okazać solidarność z oskarżonymi towarzyszami i pokazać władzy, że patrzymy jej na ręce. Będziemy tam też po to, żeby wspólnie protestować przeciwko kryminalizowaniu ruchów oporu, przeciwko straszeniu społeczeństwa „zagrożeniem terrorystycznym”, przeciwko autorytarnym zapędom władzy!

Kiedy rząd ma apetyt na władzę absolutną, każda i każdy z nas może zostać terroryst(k)ą. Nie damy się uciszyć i nie damy się zastraszyć!


Więcej info i kontakt: wawa3.noblogs.org


 
Warszawa: "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?" - warsztat ACK
Informacje - Krajowe
czwartek, 18 maja 2017 11:08
W minionym roku obserwowałyśmy duże zainteresowanie policji i służb ruchem anarchistycznym. Często to zainteresowanie przejawiało się w próbach nakłonienia osób związanych z ruchem - groźbami i obietnicami - do współpracy.

W sobotę o 14.00 zapraszamy na warsztat przygotowany przez Anarchistyczny Czarny Krzyż: „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz? Czyli co robić, gdy policja i służby próbują się z tobą skontaktować”.

Jak nie dać zastraszyć siebie i swoich bliskich? Jak reagować w kontaktach z policją, ABW i innymi służbami? Jakie masz prawa? Gdzie zgłosić się o pomoc? Na wszystkie te pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas spotkania.

Więcej…
 
Palestyna: więźniowie prowadzą głodówkę
Informacje - Zagraniczne
czwartek, 27 kwietnia 2017 12:51

17 kwietnia obchodzony jest Dzień Palestyńskiego Więźnia. Z tej okazji podjęto szereg działań mających podkreślić solidarność między osadzonymi w izraelskich więzieniach.

Ponad 1600 (spośród 6300) palestyńskich więźniów podjęło strajk głodowy. Poza odmową jedzenia, wielu więźniów ogoliło sobie głowy. Jeden z liderów strajku, członek Fatahu Marwan Barghouti wywiesił baner: Wolność i Godność.

W odpowiedzi, władze więzienne przeniosły niektórych strajkujących do innych więzień. Zapowiadają również, że strajkujący będą przymusowo karmieni – ostatnio Sąd Najwyższy Izraela działanie takie uznał za legalne – mimo to, wielu lekarzy uważa, że jest to jedna z form tortur. Minister Bezpieczeństwa Publicznego Gilad Erdan zakazał przenoszenia strajkujących do szpitali cywilnych.

Więcej…
 
Relacja Ameera z brutalnej deportacji (English below)
Informacje - Krajowe
czwartek, 13 kwietnia 2017 10:58

5 kwietnia 2017 roku o godzinie 5.00 jakiś strażnik przyszedł do mnie, obudził mnie i powiedział: Ameer, pozbieraj swoje rzeczy, bo musisz być stąd przeniesiony, masz 45 minut na przygotowanie się. Spytałem: czy dostałem ostateczną decyzję? Naprawdę? Dokąd? Dlaczego nie powiedzieliście mi wcześniej? Muszę przesłać moje książki do Krakowa. Jak mam to teraz zrobić? Chciałbym przesłać moje książki do Krakowa, mam wizytę w piątek i myślałem, że dam te książki przyjaciółce, która ma przyjechać w piątek. On powiedział: Naprawdę nie wiem, gdzie oni cię zabiorą, ale musisz być gotów za 45 minut.

Więcej…
 
Biała Podlaska: Pałki i gaz łzawiący w odpowiedzi na protest w Ośrodku dla Cudzoziemców
Informacje - Krajowe
piątek, 07 kwietnia 2017 09:38

W nocy z 5 na 6 kwietnia strażnicy zamknęli wszystkie pokoje na klucz. Ich celem była deportacja jednej z rodzin, którą podejrzewali o wszczęcie protestu. Z relacji osób przebywających wynika, że napotykając na opór strażnicy rozpylili gaz i użyli przemocy.

Na jednym z nagrań możemy usłyszeć od osoby relacjonującej zdarzenie:

„Nagle ktoś otworzył drzwi, zaczęli pryskać gazem. Wszyscy upadli na podłogę od gazu, bo zaczęli się dusić, plus nas trzymali i bili pałkami. Wszyscy byli w szoku. Uszkodzili mojemu mężowi kręgosłup, córka krzyczała i płakała ze strachu, trzęsła się, a ja byłam w szoku i nie wiedziałam co robić. […] Przyjechało pogotowie i powiedzieli, że nic się nie stało, że wszystko jest w porządku. Ochrona stoi i się śmieje z nas. Kpią z nas, że nie jesteśmy ludźmi. Całe zdarzenie odbywało się przy rozbawieniu i kpinach strażników, a mąż i syn zostali uwięzieni na noc w piwnicy (przyp. FO: izolatce)”.

Więcej…
 
Warszawa: Nie ma zgody na deportację Ameera! pikieta 6.04.2017
Informacje - Krajowe
czwartek, 06 kwietnia 2017 16:40
Wczoraj rano (5.04.17) Sąd Okręgowy w Przemyślu uchylił Ameerowi areszt argumentując, że przebywał on w Polsce legalnie, nie istniały podstawy do aresztowania go, a dotychczas tajne materiały ABW (w postaci jednej opinii na jednej stronie papieru) nie dowodzą jego winy.

Jednak tuż po uchyleniu aresztu przez sędziego służby specjalne wykonały nielegalną natychmiastową deportację do Iraku. Deportacja Ameera jest nielegalna ponieważ procedura deportacyjna wciąż jest oficjanie zawieszona*.

Dziś rano dowiedzieliśmy się, że Ameer został deportowany na terytorium Iraku, a dokładniej do Irbilu w irackim Kurdystanie (gdzie NIE znajduje się dom rodzinny Ameera). Ameer jest nadal przetrzymywany, ale odzyskał telefon i komputer, jesteśmy więc z nim w kontakcie. Ameer mówi, że przed deportacją został pobity, coś mu wstrzykiwano i próbowano zmusić do podpisania jakichś dokumentów.

Nielegalna deportacja oznacza, że Ameer nie może wrócić nie tylko do Polski, ale do całej Strefy Schengen.

Dlatego spotykamy się w czwartek 6.04 o 19:30 pod Komendą Główną Straży Granicznej przy Alei Niepodległości 100 w Warszawie.
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 1 z 47