Chile: List uwięzionej anarchistki Tamary Sol Vergary
Informacje - Zagraniczne
piątek, 11 kwietnia 2014 10:34
Bardzo wam dziękuję za okazane wsparcie, dzięki niemu czuję w sercu waszą bezwarunkową miłość. Każdy list, kilka słów, słodki upominek czy wsparcie pieniężne są powodem do radości i zastrzykiem energii w tej klatce. Korzystając z faktu, że wszyscy się tam spotkaliście, chciałabym wyjaśnić pewne pojawiające się wątpliwości.

Co do zaistniałych faktów nie powiem niczego, chciałabym raczej zasygnalizować co nieco na temat sytuacji.  Jeśli chodzi o więzienie znalazłam się w jednostce, która pełnić ma „funkcję społeczną”. Klawisze starają się tutaj nawiązać schizofreniczną „przyjaźń” z żeńskimi więźniarkami, wytwarzając w ten sposób coś w rodzaju Syndromu Sztokholmskiego [Syndrom ten dotyczy stanu w jakim znajduje się osoba doświadczająca ekstremalnej przemocy lub przeżyła jakiś traumatyczny epizod, na przykład porwanie czy przewlekłe poniżanie i upokarzanie. Osoba taka zaczyna odczuwać pozytywne uczucia, a nawet miłość wobec swojego prześladowcy, nawiązując w ten sposób rodzaj porozumienia i współpracy między ofiarą a napastnikiem - przyp. tłum.]

Więcej…
 
Hiszpania: ewikcja skłotu, kolektyw wzywa do demonstracji i akcji solidarnościowych.
Informacje - Zagraniczne
czwartek, 10 kwietnia 2014 11:30
25 marca 2014, liczne siły policyjne dokonały ewikcji zaskłotowanego centrum społecznego Palavea w mieście A Coruna (północ kraju). Dziesiątki policyjnych furgonetek, wspartych przez samochody Gwardii Cywilnej, najechały budynek około 7:30 rano, kładąc kres rozwijanemu przez trzy lata miejscu zaangażowania i buntu.

Podczas operacji w budynku znajdowała się tylko jedna osoba, kobieta eksmitowana z domu kilka miesięcy wcześniej. Kolektyw skłotersów wzywa do demonstracji i akcji solidarnościowych.

Więcej…
 
Wiedeń: nacjonalistyczny bal - starcia z policją, są zatrzymani
Informacje - Zagraniczne
czwartek, 10 kwietnia 2014 11:20

Austriackie media, parlament i dowódcy policji w ostatnich tygodniach dyskutowali o tzw. wiedeńskim balu akademickim. Jest to tradycja sięgająca rewolucji 1848r., kiedy to powstało mnóstwo patriotycznych stowarzyszeń studenckich. Jednakże ze studenckiego patriotyzmu zrodził się nacjonalizm i populizm, któremu zawsze niedaleko do ksenofobii.

Na bale wiedeńskich „burszaków” od dziesiątek lat zjeżdża się cała prawicowa elita Europy. Ściągają one konserwatywnych, nacjonalistyczno-liberalnych, populistycznych, a nawet neonazistowskich polityków. W ostatnich latach imprezie towarzyszy rosnąca liczba masowych protestów, narasta również publiczna krytyka, która może być przyczyną spadku zainteresowania udziałem w spotkaniu. Jednym z częściowych sukcesów aktywistów było usunięcie wiedeńskich bali z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Więcej…
 
Grecja: Akcja solidarnościowa przed więzieniem Domokos
Informacje - Zagraniczne
czwartek, 10 kwietnia 2014 09:26

W niedzielę, 6 kwietnia 2014, towarzysze z całej Grecji protestowali wspólnie w bezpośrednim sąsiedztwie więzienia Domokos, sprzeciwiając się nowej reformie więziennictwa, a także przesyłając życzenia wytrwałości przetrzymywanym tam więźniom.

Około 13:00, autokary zmierzające z Patras i Aten zatrzymano w odległości pół kilometra od więziennego kompleksu, skąd trzeba było przejść pieszo. Towarzysze z Karditsy, Volos, Trikali, Larissy oraz innych miast zebrali się wcześniej na centralnym placu wsi, skąd wymaszerowali w kierunku więzienia, by spotkać się z resztą. Protestujący z Salonik przybyli na miejsce nieco później z powodu awarii jednego z autokarów.

Więcej…
 
Poznań:I Ogólnopolski Konkurs Więziennej Twórczości Teatralnej 10 - 11.04.2014
Informacje - Krajowe
środa, 09 kwietnia 2014 10:36
Każda forma aktywności, możliwość rozwoju, autorozwoju, kreatywności - to wszystko pozwala więźniom zachować człowieczeństwo podczas pobytu za kratami. Nie wierzymy w resocjalizację za kratami, zwalczamy samą ideę więzienia jako pomysłu na rozwiązywanie problemów, ale wspieramy też wszelkie próby walki o godność, podejmowane w zakładach karnych. I Więzienny Konkurs Twórczości Teatralnej, odbywający się w zaprzyjaźnionym Teatrze Ósmego Dnia (często prześladowanym za swe społeczno - polityczne zaangażowanie) to dla nas wyraz solidarności z ludźmi za kratami i element psychicznego wsparcia, którego tak bardzo potrzebują.

10-11.04.2014
Teatr Ósmego Dnia
Ratajczaka 44
Więcej…
 
Ukraina: Anarchiści walczą w Charkowie z pro-putinowskimi bojówkami
Informacje - Zagraniczne
wtorek, 08 kwietnia 2014 22:12

W Charkowie od wczoraj toczą się starcia pomiędzy pro-putinowskimi separatystami i „turystami” z Rosji a siłami tamtejszego Majdanu i przeciwnikami rosyjskiej interwencji. W starciach bierze udział  oddział („dziesiątka”, jak ostatnio zaczyna swoje grupy nazywać lewica i anarchiści, aby odróżnić się od kojarzonych z nacjonalistami „sotniami” ) tamtejszych anarchistów z Autonomicznego Związku Pracowników (AST) . Jak mówi ich oświadczenie „Jeśli nie stawimy oporu, za kilka dni szturmowcy Putina będą okupować zachodnie regiony Ukrainy”.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Następna > Ostatnie >>

Strona 31 z 53