Raport nt. zastrzelenia przez policjanta Nigeryjczyka, Maxwella Itoyi w Warszawie (23.05.2010)
Dokumenty - Raporty
sobota, 05 czerwca 2010 17:25
W niedzielę 23. maja 2010 roku, w okolicach godziny 10:00 – w trakcie obchodów Dnia Jedności Afryki w Warszawie – podczas rutynowej łapanki na stadionowych sprzedawców skarpetek i obuwia, zwanych przez władze "przestępcami gospodarczymi", policjanci w cywilu brutalnie zaaresztowali jednego ze sprzedawców. Świadkowie zatrzymania, zaskoczeni nieprzystającą do okoliczności agresją policji, zaczęli nawoływać funkcjonariuszy do opanowania. W reakcji na to, jeden z policjantów - bez oddania strzałów ostrzegawczych i wbrew jakimkolwiek procedurom - zastrzelił 36-letniego Maxwella Itoye, Polaka pochodzenia nigeryjskiego. Wszystkie dostępne materiały wskazują, że Max bynajmniej nie sprowokował policjanta do tak radykalnego czynu, nie zachowywał się agresywnie, apelował o spokój i opanowanie, starał się mediować. W odpowiedzi na ten przejaw wrażliwości i odwagi, policjant oddał w kierunku Maxa śmiertelny strzał.
Morderstwo wywołało oburzenie tłumu. Policjanci na bazarze zatrzymali 32 osoby, którym zostały postawione zarzuty czynnej napaści na funkcjonariuszy. Do dziś w areszcie przebywa jeszcze jedna osoba, grozi jej natychmiastowa deportacja.
Zamordowany sprzedawca, jak wielu innych niskoopłacanych pracowników, dorabiał w weekendy na Stadionie, by utrzymać swoją rodzinę. Max przebywał w Polsce w pełni legalnie, od lat. Przybył do Polski w 2005 roku, po zabójstwie jego brata w tym kraju. Pozostawił w żałobie żonę i trójkę dzieci.

Więcej…
 
RAPORT Z AKCJI ANTYFASZYSTOWSKICH W WARSZAWIE 11.11.09
Dokumenty - Raporty
czwartek, 19 listopada 2009 22:56
W związku z warszawską demonstracją ugrupowań neofaszystowskich pod przewodnictwem Obozu Narodowo-Radykalnego, 11 listopada środowiska anarchistyczne i antyfaszystowskie przeprowadziły serię akcji mającą dać zdecydowany i jednoznaczny głos sprzeciwu wobec faszyzmu. Akcje prowadzone były w ramach europejskich dni przeciwko faszyzmowi, które były konsekwencją zeszłorocznej konferencji antyfaszystowskiej zwołanej przez Siempre Antifascista.

Więcej…
 
Zatrzymanie i oskarżenia wobec uczestników demonstracji przeciwko budowie elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej, Słupsk 29-30 marca 2008 r.
Dokumenty - Raporty
czwartek, 10 kwietnia 2008 11:50
Demonstracja
29 marca w Słupsku zaplanowana została demonstracja przeciwko budowie elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej (więcej o powodach zorganizowania protestu można dowiedzieć się ze stron: www.tarcza.org i www.m29.bzzz.net).

Przed demonstracją zgromadzone zostały duże siły policyjne. Funkcjonariusze już kilka dni wcześniej nachodzili organizatorów protestu wypytując o szczegóły protestu i próbując ich zastraszyć.

Podczas samego protestu, który zgromadził według różnych szacunków od 500-800 osób, policja zachowywała się raczej nie konfrontacyjnie. Oddziały prewencji nie były widoczne, dzięki czemu demonstracja przebiegała spokojnie. W miejscu wiecu ustawiony został wóz monitoringu policyjnego służący do obserwowania i nagrywania wydarzeń w miejscach publicznych.

Więcej…
 
Oświadczenie w sprawie Brada Willa
Dokumenty - Oświadczenia
środa, 07 listopada 2007 20:50

27. października 2006 roku w stanie Oaxaca w Meksyku został zastrzelony niezależny dziennikarz i fotograf William Bradley Roland, aka Brad Will (36 l.). Zabójstwa dokonały siły paramilitarne powiązane z rządzącą partią PRI, gdy filmował on pokojowe protesty ludności stanu Oaxaca, która wystąpiła przeciwko kontrolującemu terytorium, podtrzymującemu korupcję i  przemoc, miejscowemu reżimowi. Według raportu Centrum Mediów Niezależnych z Nowego Jorku (IMC New York) i La Tornada, Will został postrzelony w brzuch z odległości 30-40 metrów na barykadzie Santa Lucia. Zmarł on w drodze do punktu Czerwonego Krzyża.

Więcej…
 
Protest przeciwko akcjom represyjnym władz Nowej Zelandii wobec aktywistów
Dokumenty - Oświadczenia
czwartek, 18 października 2007 21:11

Panie Ambasadorze,

Piszemy do Pana w sprawie ostatnich akcji represyjnych rządu Nowej Zelandii, które zakończyły się wieloma policyjnymi rajdami oraz aresztowaniami na podstawie absurdalnych oskarżeń 17 osób.

Więcej…
 
Komunikat ws. pobicia przez policję działaczy KWK w Krasnymstawie
Dokumenty - Oświadczenia
środa, 25 lipca 2007 20:44

W środę, 25. lipca 2007 roku, o godz. 16.30, przed Komendą Główną Policji w Warszawie (ul. Puławska 148/150) odbędzie się pikieta przeciwko brutalności policji. Jest ona wyrazem naszego sprzeciwu wobec brutalnego pobicia dwójki działaczy Komitetu Wolny Kaukaz (KWK) przez policjantów, do którego doszło 14. lipca 2007 r. na komisariacie w Krasnymstawie.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 Następna > Ostatnie >>

Strona 3 z 4